Mgr. Jitka Švaříčková

49 let, konzultantka, BEZP

Narodila se a žije v Třebíči. Přestože v posledních dvou letech díky svému podnikání v oblasti nových technologií často cestuje po celém světě, vždy se ráda vrací do svého rodného města, které podle jejích slov miluje se všemi nádhernými zákoutími, historií i přírodou.

Vystudovala postupně střední pedagogickou školu v Kroměříži, následovalo vychovatelství na Masarykově univerzitě v Brně a dále pak v Olomouci na Palackého univerzitě speciální pedagogika a následně speciálně pedagogická andragogika. Dlouhá léta pracovala jako speciální pedagog s dětmi předškolního věku, 15 let z toho ve Stacionáři Rolnička. Po ukončení studií speciálně pedagogické andragogiky přešla k opačné věkové skupině – k seniorům do terénní pečovatelské služby DIANA TŘEBÍČ, o.p.s. Zde nastoupila jako vedoucí pečovatelské služby a sociální pracovnice, přičemž fungovala také jako fundraiser, aby později převzala vedení společnosti jako její ředitelka. Krátce také vypomáhala při transformaci Penzionu pro seniory v Krahulově na pozici jednatelky. Tato práce ji velmi naplňovala a jak říká, otevřela jí oči v tom, aby si uvědomila, jak je život vzácný a krátký. Je třeba žít TEĎ a neodkládat věci na později. Později si své sny už třeba právě díky špatnému zdravotnímu stavu nebudeme moci plnit a zůstanou navždy jen sny nesplněnými.

Je matkou dvou dnes už dospělých dětí, přesto se vždy věnovala také činnostem veřejným. Byla dlouholetou členkou Komise Zdravého města a Agendy 21, díky práci v Dianě se podílela na plánování sociálních služeb v Třebíči a Moravských Budějovicích, byla členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Krajského sdružení neziskových organizací KOUS, dále členkou řídící skupiny Senioři v Třebíči. Pořádala Dny seniorů, Podílela se na organizaci Rotopedtours a Pěškotours. Spolupracuje s dalšími neziskovými organizacemi, které se věnují podpoře a pomoci potřebným. Pracuje jako soudní přísedící.

Mimo to se několik let v Sokolí jako dobrovolná knihovnice věnovala také volnočasovým aktivitám pro děti i dospělé nebo otevřela v Třebíči obchůdek s ekologickou drogérií DEDRA.

V současné době je její hlavní činností networking – propojování zajímavých projektů, lidí, podnikatelů, společností. Vášní se jí stalo cestování, propagace technologie blockchainu a stěžejní je pak pro ni to hlavní, co nám dovoluje žít svůj život naplno - a to je ZDRAVÍ. Jak říká, práce se seniory ji v mnohém změnila pohled na život. Sama je propagátorkou pití zdravé ionizované vody a zprostředkovatelkou terapie kmenovými buňkami.

Při svých cestách po světě má možnost načerpávat spousty inspirací pro vylepšení života v Třebíči, ale zároveň si také stále více uvědomuje, že můžeme být na spousty věcí u nás doma hrdí.

Město nedědíme po předcích,
ale půjčujeme si je od svých dětí