Jsme Břehy. Pracujeme pro vás v zastupitelstvu Třebíče už 20 let. Ze splněných bodů našich programů můžeme jmenovat obnovení historického průchodu do baziliky a severního zámeckého příkopu včetně ledárny a bludiště, rekonstrukci Karlova náměstí včetně vodních prvků a nové zeleně, regeneraci sídlišť v Borovině, Domcích a na ul. Fr. Hrubína, areálu bývalé borovinské továrny nebo Týnského údolí, zateplení škol, vznik nové průmyslové čtvrti, sportovního areálu v sídlišti Za Rybníkem, okruhu kolem Zámiše nebo lesního hřiště u hvězdárny, zkulturnění kruhových objezdů nebo zvýšení možnosti rozhodování místních částí. Další naše nápady se v současnosti realizují (regenerace parku na Hrádku), jiné se připravují (pump track, skate park a bowl).
Stále platí, že Třebíč nedědíme po předcích, ale půjčujeme si ji od našich dětí. V aktuálním programu přicházíme s novou vizí pro nadcházející roky. Pořád chceme Třebíč zelenou a čistou, opravenou, průjezdnou a průchodnou, rozvíjející se, kulturní a sportovní, vyhledávanou, prosperující a dobře hospodařící, tak, aby byla příjemným místem k životu.
Pokud chceme, aby naše město dobře čelilo klimatické změně, je potřeba na to pamatovat už dnes. Stromy ulice ochlazují, čistí vzduch, zadržují vodu a také poskytují útočiště ptákům a hmyzu. Než se ale dostatečně rozrostou, trvá to mnohem déle než jedno volební období. Máme to štěstí, že Třebíč disponuje množstvím parků, které lidé všech generací rádi využívají k trávení volného času. Je však potřeba o ně s rozmyslem pečovat a rozvíjet je. Kromě výsadby nových stromů do rozpálených ulic proto usilujeme o:
Zasadíme se o to, aby na vhodných lokalitách probíhala takzvaná mozaiková seč. Při takovém způsobu sečení se ponechá část travní plochy neposekaná ve formě pásů nebo různých obrazců. Dobré zkušenosti s mozaikovou při péči o městskou zeleň mají například Liberci, Hradci Králové nebo v Českých Budějovicích, máme se tedy kde inspirovat. Stejně jako přítomnost stromů i mozaiková seč do města přináší nižší teploty, méně prašnosti a vyšší zadržování vody v půdě. Neposekané části poskytují potravu a útočiště pro mnoho druhů hmyzu včetně motýlů a včel. Jak může taková mozaiková seč vypadat se můžete podívat na krátkém videu z Hradce Králové: https://www.youtube.com/watch?v=A3zVu99_La8 U městských budov budeme podporovat využívání čistých zdrojů energie (například fotovoltaiky).
Řadě míst v Třebíči už se dostalo zasloužených oprav, další na opravy teprve čekají. V příštích letech vidíme jako prioritní:
Třebíči aktuálně chybí síť stezek a pěších koridorů, jejichž výstavbu chceme podpořit. Jedná se zejména o propojení:
Systémová podpora kultury, sportu i dalším zájmových aktivit pro občany všeho věku trvá v Třebíči už několik volebních období. Na tomto systému jsme se podíleli, protože ke všem těmto činnostem máme blízko. Jeho pokračování a rozšiřování ale znamená další investice.
Z oblasti kultury před námi stojí:
Na sportovním poli pak:
Významná výročí chceme připomenout vyhlášením roků města, např. 100 let skautingu (2023), 100 let Ladislava Nováka (2025).
Chceme do Třebíče zavést nastupující trend sdílených prostor pro práci (tzv. coworkingových center, „coworků“). Taková centra nabízí vybavené kanceláře, často ve formě tzv. open space (jedna otevřená kancelář s mnoha pracovními stoly), kde si jednotlivci i firmy mohou pronajmout své místo. Služby coworků mohou využívat například lidé pracující v IT, architekti, právníci. Myšlenka coworkingu je založena na předpokladu, že spolupráce blízkých osob může přinést prospěch nejen samotným jednotlivcům, firmám nebo týmům lidí, ale přispívá také k posilování sounáležitosti a k rozvoji inspirativního prostředí ve městě.
Více o coworkingových centrech a jejich vhodnosti i pro menší města si můžete přečíst zde: https://www.dotaceeu.cz/cs/microsites/op-urbact-ii/novinky/co-workingova-centra-prilezitost-nejen-pro-velka
Vnímáme trend, kdy se stále častěji chtějí do pracovního procesu vracet maminky dětí mladších tří let. Umístění takových dětí do státních školek není vždy možné a prostředí uzpůsobené pro větší děti ani nemusí být ideální. Rádi bychom proto podpořili fungování dětských skupin, například formou zvýhodněného nájemného.
Největší výzvou nejbližší budoucnosti je včasná příprava na rozvoj Třebíče v souvislosti s chystanou dostavbou jaderné elektrárny Dukovany, která by měla nabídnout pracovní příležitosti až pro čtyři tisíce nových lidí. Pokud jim budeme schopni včas nabídnout dobré podmínky pro život a nezaspíme s budováním vhodné infrastruktury, mohou obohatit město tím, že se stanou jeho trvalými obyvateli.